15 czerwca br. Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie spedycji w Andrychowie zorganizowało
I Ogólnopolskiego Konkursu Spedycyjnego „Trójbój TSL”, obejmujący zagadnienia z zakresu spedycji, logistyki i transportu.
Wydarzenie to uświetnił swoją obecnością Starosta Wadowicki Mirosław Sordyl.
O atrakcyjne nagrody rywalizowało ze sobą 11 zespołów reprezentujących szkoły z całej Polski.
Uczestnicy mieli do wykonania różnorodne zadania sprawdzające zarówno umiejętności teoretyczne,
jak i praktyczne.
Pierwsze zadanie polegało na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiedzę z zakresu m.in. wyposażenia magazynu, urządzeń wykorzystywanych podczas prac przeładunkowych oraz metod zabezpieczania ładunków. W drugiej konkurencji oceniano umiejętności planowania i rozmieszczania ładunków, co wymagało wykonania odpowiednich obliczeń.
Zwieńczeniem zmagań było praktyczne wykonanie operacji magazynowych na czas.
Zadanie polegało na prawidłowym uformowaniu i zabezpieczeniu ładunku, a następnie przejechaniu z nim po wyznaczonym torze przy użyciu ręcznego wózka unoszącego. W tej konkurencji oceniano nie tylko precyzję, ale także przestrzeganie zasad BHP oraz zasad fair play.
Finalnie Jury wyłoniło następujących zwycięzców.
I miejsce zdobyli uczniowie Niepublicznego Technikum w Wadowicach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach.
II miejsce zajęli uczniowie z Bochni z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica.
III miejsce wywalczyli uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie.
Nagrodę specjalną za projekt najlepszego plakatu promujący branżę TSL zdobyła młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie.

Szkoły biorące udział w konkursie:
- Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Andrychowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach,
- Niepubliczne Technikum w Wadowicach Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach”
- Zespół Szkół Technicznych w Rybniku,
- Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie,
- Zespół Szkół Samochodowych i Ogólnokształcących w Bielsku- Białej,
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Św. Jana Pawła II w Radoczy
- Zespół Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Bochni,
- Zespół Szkół im. Walerego Goetla-z Suchej Beskidzkiej,
- Technikum ZDZ im. K. K. Baczyńskiego z Białej Podlaski
- Powiatowe Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu
- Zespół Szkół nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej z Andrychowa.


Tego typu wydarzenie było pierwszym w Polsce, ale nie ostatnim. Już dziś zapraszamy na kolejną edycję.
Uczestnicy docenili nie tylko atrakcyjność nagród, poczęstunek, ale przede wszystkim możliwość wymiany doświadczeń i integracji.
To co było najcenniejszym, to wspaniała atmosfera i otwartość na wzajemną wymianę wiedzy.

